231 rocznica uchwalenia konstytucji

„Polacy! Ośmielcie się, aby raz być narodem, a narodem prawdziwie wolnym” –  oto słowa Hugo Kołłątaja, jednego z ojców konstytucji, uchwalonej 3 maja 1971 roku, najważniejszego dokumentu, który regulował ustrój prawny monarchii dziedzicznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pierwsza w Europie, druga na świecie miała pokazać, że ówczesna Polska była państwem świadomych swoich praw i obowiązków, które pomimo zawirowań dziejowych w ówczesnej Europie jest państwem nowoczesnym.

W 2023 r. obchodzimy 231 rocznicę jej uchwalenia. W związku z tym uczniowie klasy 1t, pod kierunkiem p.Lubiszewskiej o p.Warskiej przygotowali akademię, podczas której przybliżyli zarys historyczny oraz główne założenia tego dokumentu, postaci z nią związane, a także przedstawili teksty literackie związane z tym ważnym wydarzeniem.