ZSMEiE w Toruniu
Trąba BIP
ZSMEiE Stowarzyszenie
Menu ogłoszeń
   Strona główna
Bieżące
   Strona wydarzeń
Ważne wydarzenia
   Rok szkolny 2020 / 2021
   Rok szkolny 2019 / 2020
   Rok szkolny 2018 / 2019
   Rok szkolny 2017 / 2018
   Rok szkolny 2016 / 2017
   Rok szkolny 2015 / 2016
   Rok szkolny 2014 / 2015
   Rok szkolny 2013 / 2014
   Rok szkolny 2012 / 2013
   Rok szkolny 2011 / 2012
   Rok szkolny 2010 / 2011
   Rok szkolny 2009 / 2010
   Rok szkolny 2008 / 2009
   Rok szkolny 2007 / 2008
   Rok szkolny 2006 / 2007
   Rok szkolny 2005 / 2006
   Rok szkolny 2004 / 2005
   Rok szkolny 2003 / 2004
   Rok szkolny 2002 / 2003
   Rok szkolny 2001 / 2002
   Rok szkolny 2000 / 2001
Z Kroniki ZSMiE
   Lata 1980...1989
   Lata 1970...1979
   Lata 1960...1969

Kronika ZSMEiE - Ważne wydarzenia - Rok szkolny 2007 / 2008

Szkoła na Medal: Nauczyciel Roku 2007
7 - 2007/2008      Wstecz   Menu   Dalej   
Pani prof.Maria Macina-Kmiecikowska stanęła do Konkursu Nauczyciel Roku 2007 i znalazła się wśród ośmiu najlepszych nauczycieli z całej Polski . Uzyskała Dyplom Nominowanej do tytułu Nauczyciel Roku 2007, a nasza szkoła otrzymała tytuł "Szkoła Na Medal".
Organizatorami Konkursu Nauczyciel Roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz najstarszy w Polsce tygodnik społeczno-oświatowy "Głos Nauczycielski" (rok założenia: 1917!).
Z roku na rok impreza nabiera coraz większego blasku i cieszy się coraz większą popularnością wśród nauczycieli.


Maria Kmiecikowska
Nauczyciel - Elektryk


 

Wręczenie nagród
 
Jednak przebrnięcie przez nad wyraz gęste sito merytorycznych ekspertów złożone z zajmujących się pedagogiką teoretyków oraz praktyków nie jest zadaniem łatwym. Tym niemniej rodzima kadra pedagogów nie bez przyczyny jest uważana za najlepszą na świecie - z kilkuset wniosków do formalnej oceny przeszło prawie 100 nauczycieli. Słowo "aż" nie jest tu przypadkiem. Potwierdzenie umiejętności i zgłoszenie nauczyciela do grona nominowanych wymaga skrupulatnej, mozolnej pracy. Nierzadko taki wniosek ostatecznie składa się z kilkudziesięciu stron, na których widnieją dziesiątki podpisów i pieczątek, zaświadczających o kwalifikacjach i osiągnięciach nauczyciela.
Jury bierze jednak pod uwagę nie tylko "mierzalne" sukcesy, takie jak liczba przygotowanych olimpijczyków czy zwycięzców w konkursach. Nie mniejszą rolę ogrywają: praca społeczna nie tylko na rzecz swojej szkoły, ale także środowiska lokalnego, organizowanie pomocy dla najbiedniejszych uczniów, organizowanie zajęć pozalekcyjnych czy zdobywanie dodatkowych środków na działalność kół zainteresowań.
Jak podkreślała redaktor naczelna tygodnika "Głos Nauczycielski", Lidia Jastrzębska - "najważniejszym celem imprezy, oprócz wyłonienia najlepszego nauczyciela, jest budowanie prestiżu tego niełatwego i wymagającego ogromnej odpowiedzialności zawodu. Zawodu, który ma tak ogromne znacznie dla przyszłości kraju. Cieszę się, że w akcję włączyli się znakomici sponsorzy, że w Gali wzięło udział tak wiele znamienitych osobistości, że obok siebie mogli stanąć przedstawiciele Ministerstwa i Związku Nauczycielstwa Polskiego - instytucji, które na co dzień różnią się znacznie poglądami.
Wszystko to świadczy o tym, że Konkurs jest wydarzeniem elitarnym i niezwykle ważnym w życiu naszego kraju. Przy okazji pokazuje on, że w sprawach ważnych można wznieść się ponad podziałami. Dziś w Polsce aspekt ten jest niezwykle istotny. Jednym słowem: bierzcie z nas przykład!"
Nad wspólną inicjatywą redakcji "Głosu Nauczycielskiego" oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej patronat medialny objęły TVP 1, Polskie Radio Bis oraz miesięcznik Perspektywy.
Warto dodać, że w ubiegłym roku po raz pierwszy organizatorzy wprowadzili też honorowy tytuł "Przyjaciel szkoły". Otrzymała je Polska Policja oraz ojciec Jan Góra. W tym roku tytuł otrzymał Jurek Owsiak.
Także organizatorzy z roku na rok podwyższają swoje oczekiwania, ale jednocześnie czynią Konkurs coraz bardziej atrakcyjnym.

"Głos Nauczycielski" pisze:

Zwariowany belfer, niezwykły elektryk, który otwiera serca wychowanków - tak o niej mówią jej koledzy i wychowankowie.
Ona sama do swoich sukcesów nie zalicza zwycięstwa jednego z jej olimpijczyków w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej Euroelektra ani triumfów wielu innych w licznych konkursach i festiwalach. - To są osiągnięcia uczniów, którzy jako diamenty pojawili się w szkole, ja tylko je szlifowałam - przekonuje.
Co zatem uważa za swój sukces? To, że wychowankowie o niej pamiętają. Nie powinna się dziwić, bo, jak mówią uczniowie, oddają jej to, co od niej wzięli - szacunek, przyjaźń, wiarę w siebie i drugiego człowieka.
Do dziś absolwenci zastanawiają się, jak wymagający nauczyciel przedmiotu ścisłego, wielu z nich wprowadziła w świat teatru. Bo teatr to jej pasja. Od ponad 20 lat współpracuje z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. Dzięki jej pracy szkoła dwukrotnie została uhonorowana prestiżową statuetką "Wilama", najwyższą nagrodą w dziedzinie edukacji teatralnej.
Po każdym spektaklu zapraszała nas na herbatę, przy której dzieliliśmy się wrażeniami i omawialiśmy daną sztukę, l wtedy, i dziś to niesamowite - wiele lat po skończeniu szkoły zauważa Łukasz Rycharski, jej wychowanek. Odważna, w każdej sprawie mająca swoje zdanie nauczycielka - to opinia wicedyrektora szkoły. Jako jedyna spośród grona pedagogicznego nie bała się jeździć z uczniami na wycieczki, pokazując im wiele rejonów Polski.
Zna środowisko swoich uczniów, odwiedzała ich domy, nawet jeśli musiała przejechać wiele kilometrów. Pomagała im, nieśmiałym i zagubionym dodawając otuchy, ucząc odwagi. Kiedy miałem kłopoty z matematyką, pani Maria sama to dostrzegła i zaproponowała nieodpłatne korepetycje. Kiedy moja mama poważnie zachorowała, wystąpiła o zapomogę dla mnie i wykupiła mi za to obiady - tak zapamiętał panią Marię absolwent Adam Domeracki. Inny: Kiedy poznałem panią Marię, zrozumiałem różnicę między nauczycielem a pedagogiem oraz to, że w naszych szkołach jest tak mało pedagogów i wychowawców. Państwo Rzewuscy, rodzice jej ucznia, prowadzący Rodzinny Dom Dziecka na toruńskich Wrzosach: Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby na drodze każdego z naszych wychowanków stanęła taka nauczycielka, tak wspaniały pedagog.
Tekst: MK
Zdjęcia: PSJ
Opracowanie WWW: MVS
Gości: 2730

W:2447568     P:2435113
Plan zajęć | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl