Dzień Otwarty WAT – korzyść dla uczelni, korzyść dla uczniów

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie zorganizowała w dniu 20 listopada 2024 roku, swój kolejny, Dzień Otwarty zapraszając do siebie uczniów szkół średnich z terenu całej Polski. Ta edycja promocyjnego przedsięwzięcia zgromadziła wyjątkowo dużą liczbę gości Akademii (800 uczniów z 16 szkół objętych patronatem).
Wojskowa Akademia Techniczna jest znaną i znaczącą placówką naukowo-badawczą. Jest również uczelnią dydaktyczną – przygotowującą młodzież do pracy na rzecz nauki, wojska oraz gospodarki narodowej. Każda szkoła i uczelnia, aby móc efektywnie realizować tę funkcję dydaktyczną, musi zgromadzić odpowiednią liczbę podmiotów chcących wiedzę pobierać.
Dla działań merytorycznych w warunkach dużej konkurencji oraz falowo występującej i coraz bardziej zaniżającej się demografii, przedsięwzięcia promocyjne są bardzo ważnym źródłem korzyści w naborze nowych słuchaczy Akademii.
Z kolei, przyszli absolwenci szkół średnich, uczestnicząc w takich akcjach, odnoszą korzyści w postaci poznania obiektów i treści uczelnianej aktywności, jako swojego potencjalnego miejsca własnego rozwoju intelektualnego i podstawy przyszłych sukcesów zawodowych. Potencjalny podmiot własnych wyborów mogą poznać w różny sposób: z informacji prasowych, telewizyjnych, filmowych, pisemnych materiałów promocyjnych, Internetu lub przekazu słownego znajomych. Zdecydowanie jednak, tego typu przekazy wzmacnia ogląd własny, zobaczenie wszystkiego „na własne oczy”, bez retuszy.
Dlatego też, chcąc dać takie szanse swoim uczniom, Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych  i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych  i Elektronicznych  w Toruniu, zorganizowały wyjazd autokarowy do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie dla 43 uczniów i 6 nauczycieli.
Wszyscy uczestniczyliśmy w inauguracji tego spotkania poznawczego i popularno-naukowego, które odbyło się w sali kinowej Klubu WAT, a które otworzył płk w st.spocz. mgr inż. Wiesław Szczygielski z Działu Spraw Studenckich.
W imieniu Rektora-Komendanta WAT gen.byg.prof.dr.hab.inż. Przemysława Wachulaka obecnych powitała prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT, życząc wszystkim udanego pobytu na kampusie Akademii.
Następnie głos zabrał pan Sławomir Szczepański z Sekcji ds. Rekrutacji, przedstawiając ofertę edukacyjną Uczelni dla prognozowanych 1243 potencjalnych słuchaczy studiów wojskowych i cywilnych w roku akademickim 2025/2026 na 13 kierunkach wojskowych i 54 cywilnych oraz prezentując zasady rekrutacji.
W dalszej kolejności kpr.pchor. Michał Choina z V roku Wydziału Cybernetyki i Zuzanna Kowalik z II roku Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania opowiedzieli o codziennym życiu i aktywności studentów cywilnych i wojskowych.
Po tych wstąpieniach nadszedł czas na pokazy popularno-naukowe. Eksperymenty chemiczne przeprowadził dr inż. Marcin Hara z Zakładu Materiałów Wybuchowych Wydziału Nowych Technologii i Chemii wraz z grupą studentów z Koła Naukowego Chemików. Zagadnienia związane z radioelektroniką zaprezentował pokazowo dr inż. Grzegorz Czopik, prof. WAT z Zakładu Systemów Radioelektronicznych Wydziału Elektroniki. Obydwa zajęcia przykuwały uwagę obserwatorów, często ich uaktywniając, przez co były bardzo atrakcyjne. Uczniów ZSMEiE podzielono na trzy grupy, które pod opieką nauczycieli i podchorążych udali się na wybrane przez siebie Wydziały: Elektroniki, Inżynierii Mechanicznej oraz Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, gdzie szczególną uwagę zwracali na drukarki 3D, a także roboty przemysłowe i mobilne.
Ostatnim merytorycznym punktem Dnia Otwartego WAT był pokaz sprzętu wojskowego w Parku Techniki Wojskowej. Po tak bogatym programie poznawczym, wszyscy udali się na wojskową grochówkę z kiełbasą, pieczywem i gorącą herbatą.
W między czasie panie: Małgorzata Łopatko – dyrektor ZSMEiE i Jolanta Pokorska – kierownik Kształcenia Praktycznego oraz Jerzy Konopiński – prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZSMEiE spotkali się z Rektorem-Komendantem WAT – gen.bryg.prof.dr.hab.inż. Przemysławem Wachulakiem oraz z panią prorektor ds. studenckich – dr hab. Moniką Szyłkowską, prof. WAT. Zapoznaliśmy Gospodarzy tej wizyty ze Szkołą i jej planami powołania dwóch nowych kierunków kształcenia, przy organizacji i funkcjonowaniu których Rektor-Komendant obiecał wszelką możliwą pomoc w tym zakresie. Prezes Zarządu Stowarzyszenia zapoznał władze Uczelni z całokształtem współpracy między Akademią, Szkołą i Stowarzyszeniem przekazując stosowne swoje opracowanie tego tematu. Prezes, w imieniu Stowarzyszenia, poprosił pana Rektora-Komendanta i panią prorektor o wyrażenie zgody na przyjęcie tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu i uzyskał stosowne zgody. Przekazaliśmy słodkie toruńskie upominki, w zamian również otrzymaliśmy WATowskie upominki oraz Medale Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej.
Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu pani prof. Moniki Szyłkowskiej i płk. Wiesława Szczygielskiego z dyrektorami szkół patronackich w Sali Rycerskiej w Sztabie WAT. Na koniec pobytu w Warszawie zrealizowaliśmy coroczny zwyczaj odwiedzenia grobu gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego i Jego żony na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim. Złożyliśmy wiązankę, zapaliliśmy znicze i minutą ciszy uczciliśmy pamięć wielkiego naukowca. Młodzież wysłuchała informacji o Patronie Szkoły przekazanej im przez prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Przy grobie spotkaliśmy się z synem Profesora – panem Wojciechem Kaliskim, który podziękował za kultywowanie pamięci o znanym torunianinie na terenie naszej Szkoły i odwiedzanie grobu Jego ojca, co robimy jako jedyna szkoła z funkcjonujących w Polsce pięciu szkół imienia generała i profesora Sylwestra Kaliskiego.
Pełni wrażeń, po piętnastu godzinach od wyjazdu, bezpiecznie wróciliśmy do Torunia.

Tekst: Jerzy Konopiński
Zdjęcia: Alicja Barwińska-Chmielewicz
Paweł Derwich