Leonardo da Vinci

Pomiędzy wykładami i warsztatami na Wydziale Psychologii oraz w Fierra di Padova (centrum konferencyjne), organizatorzy zadbali o to, aby uczestnicy konferencji mogli zwiedzić Wenecję Euganejskią, region, w którym położona jest Padwa. W tym celu zorganizowano kilka wycieczek, m.in. do Werony, Wenecji i po centrum Padwy. Padwa i jej okoliczne prowincje nazywane są "krainą historii, sztuki, spa i natury". Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą już z IV w.p.n.e., ale to od początku XII w misto stało się jednym z ważniejszych centrów przemysłowych, tranzytowych, naukowych i kulturalnych ówczesnej Europy.
W 1222 r z Bolonii do Padwy zostaje przeniesiony uniwersytet, który wkrótce staje się pierwszym uniwersytetem w Europie, gdzie dominuje wolna myśl, skąd rozchodzą się na cały świat reformatorskie myśli epoki Odrodzenia. Wśród międzynarodowej rzeszy studentów znaleźli się i Polacy: Mikołaj Kopernik, Klemens Janicki, Jan Zamoyski, Mikołaj Kochanowski, a także Stefan Batory.To właśnie z uniwersytetu w Padwie swoje początki (jako nowoczesne nauki akademickie wywodzą: anatomia, medycyna, prawo, teologia).
W XVI w Padwie został założony pierwszy na świecie ogród botaniczny (znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury i natury UNESCO), który przetrwał w swojej pierwotnej, niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Znajduje się w nim ponad 6000 różnych gatunków roślin: egzotycznych, leczniczych, trujących i owadożernych. Padwa to również miejsce przewspaniałych zabytków sztuki sakralnej i świeckiej . To właśnie tutaj znajduje się Kaplica Scrovegnich ze słynnymi freskami Giotto (1303), bazyliki S.Sofia (XII - XIII w), S.Giustina (XV w), Scuola di S.Antonio (z oryginalnym freskami Tycjana). Na Piazza d'Erbe ratusz z XIII - XIV w, deli Ermitani (z ocalałymi z II wojny światowej oryginalnymi freskami Mantegny), kościół św. Franciszka (XV w).
W Katedrze Duomo i przylegającym do niej romańskim baptysterium, w którym zachowały się oryginalne freski Giusto de Menabuoi, naśladowcy stylu Giotto (XII w).

W sercu mista znajduje się Bazylika św. Antoniego (XIII - XIV w), jedno z największych i najważniejszych miejsc chrześcijańskiego kultu sakralnego. W niej znajduje się grób i relikwie św. Antoniego. Każdego roku grób św. Antoniego odwiedza ponad 5 milionów pątników.
Padwa to również miasto renesansowych pałaców m.in. del Capitano z wieżą zegarową (XVI w) i licznymi gotyckimi i renesansowymi kamienicami.
Centrum starego mista otoczone jest przez średniowieczne mury. Dziś są to już tylko ruiny, ale podczas wykopalisk i prac archeologicznych odnajdywane są jeszcze zarówno średniowieczne elementy baszt i cytadel, jak i pozostałości rzymskiego dziedzictwa architektury.