Początek praktyk w zakładach BOSCH miał miejsce w 2007 r.

Praktyki w zakładach BOSCH w Eisenach w Niemczech - 2008 / 2009


Łukasz na górze Wartburg

Droga z góry Wartburg
W tegoroczne wakacje dzięki uprzejmości firmy BOSCH uczestniczyliśmy w międzynarodowym szkoleniu programowania sterowników CL-150, które odbyło się w miejscowości Eisenach w Niemczech. Miejscowość ta znajduje się w Thuringii i otaczają ją wspaniałe lasy. Wszystko na wspaniałym górzystym terenie zachęcającym do pieszych wędrówek.
Do Niemiec wyjeżdżaliśmy z dworca PKS w Bydgoszczy 05.07.08 o godzinie 15:15. Po drodze przesiadaliśmy się we Wrocławiu na autobus międzynarodowy. Przesiadka była szybka i sprawnie przeprowadzona dzięki dobrej organizacji firmy przewozowej SINDBAD. Następnego dnia po nocnej podróży dotarliśmy do przystanku Eisenach Rasthof skąd taksówką dojechaliśmy do schroniska młodzieżowego "Arthur Becker" na ulicy Mariental. Na miejscu otrzymaliśmy bilety autobusowe i pokój, w którym mogliśmy się przespać po wyczerpującej podróży.

Armaty na zamku

Stanowisko symulacyjne podczas prac
Pierwszego dnia pozwiedzaliśmy okolice, z czego najbardziej nam się spodobał zamek Wartburg znajdujący się na górze w lesie. Z niego rozpościerał się piękny widok na okolice. Musieliśmy się szybciej położyć spać, bo następnego dnia trzeba było wstać o 6:00, ponieważ praktyki zaczynały się o godzinie 7:15.

Stanowiska pokazowe

Stanowisko pokazowe działania praktycznego
Pierwszego dnia praktyk na miejsce dojechaliśmy autobusem miejskim z przesiadką na dworcu głównym. Zakład Boscha znajduje się poza miejscowością, ale dojazd jest szybki i bezproblemowy. Na miejscu powitał nas wykładowca i uczniowie z Niemiec, którzy również uczestniczyli w tym szkoleniu z nami. Wykładowca był bardzo miły i prowadził zajęcia w języku Niemieckim i Angielskim, co ułatwiło nam bardzo rozumienie wykładów.

Widok z zamku

Zamek Wartburg
Z dnia na dzień poznawaliśmy nowe tematy i zagadnienia związane z programowaniem sterownika CL-150. Bardzo podobało nam się iż pracownia była bardzo dobrze i nowocześnie wyposażona a przy każdym stanowisku komputerowym znajdował się sterownik do symulacji i sprawdzania poprawności napisanego przez nas programu. Wszystko było na tyle dobrze wytłumaczone, że wykonywanie poleceń nie sprawiało nam żadnych problemów.

Prasa przed Muzeum Motoryzacji

Dawna fabryka Wartburga
Jednego dnia był zorganizowany Team Tag mający na celu pokazanie uczestnikom szkolenia jak ważna jest dobra organizacja i praca w grupie. Bardzo wiele nas nauczyły ćwiczenia grupowe. Najbardziej podobało nam się chodzenie po linach i wykonywanie na nich kolejnych zadań. Było to bardzo ciekawe i przyjemne przeżycie, które przekonało naszych rówieśników z Niemiec, że niema, co nas się bać, co na początku było mocno widoczne. Tego dnia zaprzyjaźniliśmy się z kilkoma osobami mającymi podobne do nas hobby.

Maszyna do pokazów praktycznych

Dawid na podeście podczas TeamTagu
W miejscowości Eisenach zwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji, w którym znajdowały się bardzo ciekawe zabytkowe pojazdy. Bardzo dużo chodziliśmy pieszo po lesie i po miejscowości. W Eisenach jest bardzo ładna starówka w tamtejszym stylu. W lesie są wspaniałe szlaki do pieszych wędrówek z wspaniałą przyrodą. W niektórych miejscach był wspaniały widok z góry na zieloną dolinę.
Szkolenie zakończyło się 11.07.08. Wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty zaświadczające ukończenie kursu programowania. Wręczyliśmy naszym wykładowcą i opiekunom podziękowanie oraz tradycyjne Toruńskie pierniki. Każdy z nas otrzymał w prezencie model ciężarówki z kontenerem Bosch.

Sterownik CL-150

Stanowiska komputerowe do sprawdzania programów
Po ukończeniu szkolenia pozostał nam jeszcze jeden dzień na zwiedzanie okolicy, ponieważ autobus mieliśmy dopiero 12.07.08 o godzinie 22:05. Czasu było, więc bardzo dużo. Na przystanek powrotny dojechaliśmy taksówką gdyż był trochę daleko od naszego schroniska. Do domu dotarliśmy następnego dnia w południe.
Wyjazd bardzo mile wspominamy gdyż nauczyliśmy się wiele nowych rzeczy i poznaliśmy bardziej język i kulturę Niemiecką. Wszyscy byli dla nas bardzo mili i uprzejmi. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszej szkole, że dała nam taką szansę na zdobycie wiedzy praktycznej.

Dawid w Sali nauki programowania PLC

Muzeum Motoryzacji
Zajrzyj również TUTAJ

Opracowali:
Tekst i Zdjęcia: Dorota Zaklikowska
Opiekun: Dorota Zaklikowska
WWW: ©MVS