Początek praktyk w zakładach BOSCH miał miejsce w 2007 r.

Praktyki BOSCH w Eisenach - 2007 / 2008

"Jeśli jest możliwość zrobienia czegoś lepiej, wykorzystaj to"
"Wenn es einen Weg gibt, etwas Besser zu machen, finde ihn"

Thomas Alva Edison (1847-1931)


Pierwszy dzień w Boschu

Przy okragłym stole
Tego roku mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe na kurs programowania sterowników CL-150 w Eisenach dzięki firmie BOSCH. Wyjazd zaczął się 9 lutego o godzinie 17:30 na dworcu PKS. Wyjechało 10 uczniów, oraz dwóch opiekunów - panie: Dorota Zaklikowska, oraz Teresa Matysiak. Po całonocnej podróży autokarem dotarliśmy do Kassel, stamtąd pociągiem wyruszyliśmy do Eisenach z przesiadką w Bebrze.

Programowanie CL150

Na warsztacie
Pierwszego dnia, oczywiście, nie było zajęć. Mieliśmy czas na odespanie męczącej podróży, lecz i tak większość z nas nie oparła się perspektywie zapoznania się z miastem i kulturą Niemiec. Następnego dnia, aby dotrzeć na 7:30 do zakładu Bosch znajdującego się poza miastem musieliśmy wstać już, około 6:00, aby móc w spokoju zjeść śniadanie i przygotować się do drogi. Codziennie rano korzystaliśmy z komunikacji miejskiej wsiadaliśmy w autobus i jechaliśmy z przesiadką na Hauptbahnhof (dworzec główny, główny węzeł komunikacyjny w Eisenach) do zakładu.

Spotkanie Mobilna Europa

Zakończenie praktyk
Pierwsze zajęcia zaczęły się od oprowadzenia nas po zakładzie i opowiedzenia nam, na czym będą polegały praktyki. Mieliśmy poznać sposób realizowania podstawowych i bardziej skomplikowanych układów logicznych realizowanych przy pomocy sterowników. Następnego dnia dowiedzieliśmy się, w jaki sposób one funkcjonują, oraz poznaliśmy podstawowe funkcje, takie jak UND (i), OD ER (lub) oraz NICHT (nie).

Niezwykła koncentracja uczniów i nauczycieli

A teraz wszyscy razem
W późniejszej części kursu nauczyliśmy się budować bardziej skomplikowane układy, aby w końcu poznać markery, realizować funkcje opóźnienia, oraz używać wbudowanych w sterownik liczników. Zajęcia odbywały się na komputerach. Każde ze stanowisk było wyposażone w sterownik CL-150, oraz zestaw umożliwiający sprawdzenie działania programu. Po każdym zagadnieniu teoretycznym siadaliśmy do komputerów i wykonywaliśmy praktyczne zadania.

Certyfikaty - Mariusz Czerwiński

Certyfikaty - Radosław Dudziński
Do pomocy przydzielono nam dwóch niemieckich uczniów - Oliviera i Markusa. Kurs odbywał się w dwóch językach - angielskim i niemieckim. Podczas praktyk odbywały się też zajęcia o charakterze integracyjnym, co umożliwiło nam nawiązanie bliskich kontaktów z młodzieżą niemiecką, która tak jak my w tym czasie odbywała takie same szkolenia.

Tak tam też są ludzie w naszym wieku

Wejscie do Internatu
Bardzo ciekawe było uczestnictwo w seminarium zorganizowanym przez firmę Bosch dla wszystkich uczniów, odbywających w tym czasie praktyki i szkolenia. A więc i dla nas. Mottem przewodnim Seminarium była MOBILNOŚĆ w EUROPIE. Spotkanie miało charakter wykładów i warsztatów.

Schronisko młodzieżowe w którym mieszkaliśmy

To dopiero prasa...
Zajęcia prowadzili zaproszeni politycy, którzy zachęcali młodzież do poznawania Europy, do zdobywania doświadczeń zawodowych za granicą, do kreatywności i nauki języków obcych, podając naszą grupę jako przykład takiego postępowania. Miasto Eisenach umiejscowione w Turyngii w środkowej części Niemiec zamieszkiwało około 50 tys. mieszkańców, lecz było dość duże jak na tak niewielką liczbę ludzi.

Dom Jana Sebastiana Bacha

Podczas słuchania Bacha
Głównymi atrakcjami miasta były: zamek Wartburg, dom Bacha, muzeum motoryzacji oraz piękna starówka. Jak widać nie było wiele do zwiedzania, lecz nikt z nas się nie nudził z powodu pięknych lasów otaczających miasto.

W drodze na Zamek Wartburg

Rezerwat buków
Wróciliśmy do Polski 21 lutego i pomimo tego, że wyjazd był krótki, na pewno większość z nas wspominać go będzie pozytywnie. Mieliśmy okazję wzbogacić swoją wiedzę techniczną, podszkolić się w posługiwaniu językiem niemieckim, oraz poznać kulturę naszego sąsiada z Zachodu.

Krótki odpoczynek i współne zdjęcie

Widok na okolice
Mam nadzieję, że kwietniowy wyjazd do Ansbach, który przybliży naszym kolegom ze szkoły zagadnienia z zakresu technik CNC, będzie równie udany i uczniowie naszej szkoły pokażą postawę młodych Polaków z jak najlepszej strony.

W czasie obiadu w jadalni schroniska

No to teraz wiemy, że mają tam mocne łóżka
Zajrzyj również TUTAJ

Opracowali:
Tekst: Tomasz Gac - uczestnik szkolenia, uczeń trzeciej klasy ZSMEiE
Opiekun: Dorota Zaklikowska
WWW: ©MVS