ZSMEiE w Toruniu
Trąba
RyjBuk
Menu ogłoszeń
   Strona główna
Bieżące
   Strona wydarzeń
Ważne wydarzenia
   Rok szkolny 2019 / 2020
   Rok szkolny 2018 / 2019
   Rok szkolny 2017 / 2018
   Rok szkolny 2016 / 2017
   Rok szkolny 2015 / 2016
   Rok szkolny 2014 / 2015
   Rok szkolny 2013 / 2014
   Rok szkolny 2012 / 2013
   Rok szkolny 2011 / 2012
   Rok szkolny 2010 / 2011
   Rok szkolny 2009 / 2010
   Rok szkolny 2008 / 2009
   Rok szkolny 2007 / 2008
   Rok szkolny 2006 / 2007
   Rok szkolny 2005 / 2006
   Rok szkolny 2004 / 2005
   Rok szkolny 2003 / 2004
   Rok szkolny 2002 / 2003
   Rok szkolny 2001 / 2002
   Rok szkolny 2000 / 2001
Z Kroniki ZSMiE
   Lata 1980...1989
   Lata 1970...1979
   Lata 1960...1969

Kronika ZSMEiE - Ważne wydarzenia - Rok szkolny 2017 / 2018

Współpraca z WAT: Cykl wykładów WAT - Uczelnia szkole, naukowcy uczniom
30 - 2017/2018   Listopad             Wstecz   Menu   Dalej   

Cykl wykładów WAT
15 listopada 2017 r. w ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie w naszej szkole odbyły się zajęcia przeprowadzone przez wykładowców tej uczelni. Były to:
Archiwizacja i kompresja plików - czyli ile książek zmieści się na kartce papieru? - prowadzący mgr inż. Piotr Bulera;
Jak przeżyć wypadek drogowy - prowadzący mgr inż. Mariusz Radzimierski;
Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości - prowadzący dr hab. inż. Jacek Jakubowski;
Elektrotechnika ależ to piękne - prowadzący mgr inż. Piotr Figoń.

Cykl wykładów WAT - Uczelnia szkole, naukowcy uczniom
W dniu 25 marca 2017 roku władze dziekańskie Wydziału Cybernetyki, Elektroniki, Mechanicznego, Mechatroniki i Lotnictwa oraz Dyrektor Instytutu Optoelektroniki podpisali w siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej Listy Intencyjne o współpracy patronackiej między Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, a Zespołem Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu reprezentowanym przez Dyrektora Szkoły mgr Małgorzatę Łopatko.
Od tego czasu wzajemne kontakty między naszymi instytucjami zwiększyły się w zakresie wspierania przedsięwzięć służących popularyzacji nauki, prowadzenia pokazowych zajęć dydaktycznych oraz promowania WAT i jej oferty dydaktycznej wśród uczniów ZSMEiE oraz w środowisku lokalnym.
Realizacji tych przedsięwzięć służyło również zorganizowanie i przeprowadzenie wykładów przez pracowników naukowych Akademii. Inicjatorem tej formy współpracy i współdziałania był Dział Spraw Studenckich WAT oraz Dyrekcja ZSMEiE, a personalnie płk mgr inż. Wiesław Szczygielski oraz Dyrektor ZSMEiE mgr Małgorzata Łopatko wraz z zespołem nauczycieli i wychowawców zainteresowanych rozwojem naszych kontaktów.

Spotkanie miało miejsce w dniu 15 listopada b.r. i realizowane było równolegle w kilku salach: świetlicy szkolnej i klasopracowni matematyki oraz w dwóch salach klubowych internatu szkolnego. Pracownicy naukowi WAT zrealizowali cztery zajęcia tematyczne w dwóch 90-minutowych turach.
Pierwszym zagadnieniem było: "Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości" zreferowane przez dr hab. Inż. Jacka Jakubowskiego - prof. WAT.
Drugim prowadzącym był mgr inż. Piotr Figoń prezentujący temat: "Elektrotechnika ależ to piękne". O tym "Jak przeżyć wypadek drogowy" mówił mgr inż. Mariusz Radzimierski. Przedstawiono też temat: "Archiwizacja i kompresja plików - czyli ile książek zmieści się na kartce papieru".
Wszystkie panele zrealizowane były ciekawie, absorbując uwagę młodzieży i nauczycieli oraz włączając uczniów do aktywnego odbioru informacji. W zajęciach wzięło udział łącznie około czterystu uczniów ZSMEiE i kilku nauczycieli. Po zakończeniu spotkań z naukowcami WAT-u, przeprowadzono wśród słuchaczy ankietę dotyczącą ich wrażeń:

"Wykład był prowadzony ciekawie, zostały poruszone tematy elektryczności i przesyłu prądu. Informacje były przekazywane w sposób interesujący, panował spokój i ogólne zaciekawienie tematem, zostało wytłumaczone jak działają połączenia między elektrowniami i dlaczego niektóre sieci idą przez inne kraje."
"Bardzo dobrze poprowadzony wykład na ciekawy temat."
"Prezentacja bardzo ciekawa, lecz temat rzeka i za mało czasu."
"Proste i zwięzłe przedstawienie sieci zasilania w Polsce oraz pokazanie niektórych zasad elektronicznych."
"Wykład był interesujący, ale bardziej traktowałem go jako ciekawostki, ponieważ był on skierowany do ludzi nie mojej specjalności."
"Ten wykład był w dużej części skierowany do nas. Przypomniałem sobie informacje z poprzednich lat oraz dowiedziałem się kilku ciekawostek z dziedziny elektrotechniki. Podobał mi się również sposób prowadzenia wykładu jako luźnej pogadanki z nami."
"Wykład mi się podobał. Wykładowca elokwentny, wiedział co chce przekazać i robił to w sposób przystępny dla każdego. Eksperyment z usuwaniem zakłóceń z nagrania był bardzo dobrze przedstawiony i wyjaśniony."
"Wykład podobał mi się, pan zainteresował mnie informatyką, dowiedziałem się informacji od strony teoretycznej, których na co dzień używam jak na przykład wysyłanie zdjęć, które przy wysyłaniu automatycznie się kompresują."

"Ten wykład bardzo mi się podobał, pewnie z tego względu, że miałem jakieś pojęcie o tym temacie, a wykładowca bardziej mi go przybliżył, omówił jak powstaje prąd w elektrowni, jak się go przesyła do naszych domów i co robić aby były najmniejsze straty."
"Pierwszy wykład dotyczący archiwizacji i kompresji plików moim zdaniem dotyczył ciekawych aspektów."
"Wykład o archiwizacji prowadzony był przez pana, który ciekawie przedstawił pojęcie informatyki. Wykład był dość rozbudowany, prowadzący przedstawił wiele informacji."
"Widać było miłość prowadzącego do elektrotechniki i doświadczenie w prowadzeniu wykładów. Niesamowicie ciekawy sposób wypowiadania i kontakt ze słuchaczami."
"Fajny sposób prowadzenia prezentacji, bardzo mi się podobało, było treściwie i krótko, widać było dużą wiedzę wykładowcy."
"Wykład miał na celu pokazanie nam co to jest kompresja plików oraz jak to zachodzi. Samo pojęcie było ciekawie i były przytoczone dobre przykłady na przykład nakładanie wielu warstw na zdjęcie, pan prowadzący był zdecydowanie miły i pozytywnie do nas nastawiony."
"W wykładzie podobało mi się to, że z niego mogłem nauczyć się kilku ciekawych i przydatnych rzeczy takich jak na przykład w jaki sposób i z jaką szczegółowością działają programy wykrywania twarzy. Wykładowca z dużym zaangażowaniem opowiadał nam o tym. Wykład był bardzo obszerny i interesujący."
"Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tego jak maszyny rozpoznają twarze i odciski palców, a następnie porównują je do tych w systemie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem gdy rozpoznały bezbłędnie twarz jednego z naszych kolegów."

"Podobały mi się programy do identyfikacji twarzy oraz przedmiotów. To niesamowite, że posiadamy już taką technologię by wykrywać twarze i je identyfikować."
"Wykład profesora Jacka Jakubowskiego z WAT w ciekawy sposób zaprezentował nam nie tylko w teorii lecz także w praktyce jak działa wykrywanie twarzy w aparatach, jak maszyny postrzegają ludzi, jak jest skonstruowany obraz używając trzech barw."
"Wykład był bardzo ciekawy, wszystkie treści zostały przedstawione w przystępny dla słuchaczy sposób, na koniec przedstawił działanie programu z pomocą słuchaczy i odpowiadał na ich pytania."
"Pan prowadzący opowiadał z pasją, stosując barwne opisy i ciekawy język."
"Było ciekawie, prowadzący potrafił zaciekawić."
"Wykład dotyczył wypadków drogowych i niebezpieczeństw jakie zagrażają na drodze, mówiono o tym co się dzieje z ludzkim ciałem przy zderzeniu, najbardziej podobał mi się sposób w jaki wykładowca opisywał wypadki."
"Na wykładzie o wypadkach podobał mi się sposób prowadzenia zajęć, ciekawa tematyka oraz wiele przykładów wypadków."
"Wykład był bardzo pouczający i ciekawy, pokazał mi jak bardzo jazda samochodem może być niebezpieczna."
"Wykład o wypadkach powodował zainteresowanie słuchacza dzięki dobrym przykładom."

Rozmowy i pytania trwały również podczas spotkania przy kawie, w trakcie którego przekazywano sobie informacje i opinie o aktualnym stanie wykorzystywania wiedzy technicznej w praktyce, o perspektywach rozwojowych nauki i dydaktyki, różnych sukcesach i problemach naszych instytucji.
Ze strony WAT w rozmowach uczestniczyli: dr hab. inż. Jacek Jakubowski prof. WAT, mgr inż. Mariusz Radzimierski, mgr inż. Piotr Figoń i płk mgr inż. Wiesław Szczygielski.
ZSMEiE reprezentowali: Dyrektor Szkoły - mgr Małgorzata Łopatko, Zastępca Dyrektora dr Maciej Zawacki, Kierownik Kształcenia Zawodowego - mgr inż. Jolanta Pokorska oraz nauczyciele zabezpieczający organizacyjną stronę przedsięwzięcia: mgr Jerzy Konopiński i mgr Adrian Weredycki. Przy organizacji "Dnia z Wat" aktywny udział brała równieżi mgr Alicja Barwińska-Chmielewicz.
Zarówno dyrekcja ZSMEiE, jak i nauczyciele, oraz uczniowie (w swoich sondażowych wypowiedziach) szczególnie wysoko ocenili taka formułę współpracy zarówno co do treści, jak i jej merytorycznej realizacji.

Natomiast przedstawiciele WAT zwrócili uwagę na duże zdyscyplinowanie i zainteresowanie słuchaczy. Bardzo wysoką ocenę wystawili również za poziom organizacji ich pobytu i samych zajęć oraz przejawioną gościnność gospodarzy, wyrażając gotowość do dalszej współpracy z naszą szkołą.
Temu naukowo-dydaktycznemu wydarzeniu towarzyszyła również akcja promocyjna Wojskowej Akademii Technicznej zorganizowana przez płk inż. Wiesława Szczygielskiego.
Stworzono punkt promocyjny w holu szkoły gdzie ofertę dydaktyczną, zasady rekrutacji oraz przebieg studiów na WAT prezentował st. kpr. pchor. Mateusz Buler.
Miejsce to było licznie odwiedzane przez uczniów, którzy zapoznawali się z treściami wizualnej ekspozycji oraz prowadzili ożywione rozmowy zarówno z Panem pułkownikiem jak i ze słuchaczem WAT.
Z niecierpliwością oczekujemy następnych "Dni z WAT".
Tekst: mgr Jerzy Konopiński
Zdjęcia: mgr Jolanta Dziętara
Opracowanie WWW: MVS
Gości: 1764

W:2317161     P:2304699
Plan zajęć | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl