ZSMEiE w Toruniu
Trąba
RyjBuk
Menu ogłoszeń
   Strona główna
Bieżące
   Strona wydarzeń
Ważne wydarzenia
   Rok szkolny 2019 / 2020
   Rok szkolny 2018 / 2019
   Rok szkolny 2017 / 2018
   Rok szkolny 2016 / 2017
   Rok szkolny 2015 / 2016
   Rok szkolny 2014 / 2015
   Rok szkolny 2013 / 2014
   Rok szkolny 2012 / 2013
   Rok szkolny 2011 / 2012
   Rok szkolny 2010 / 2011
   Rok szkolny 2009 / 2010
   Rok szkolny 2008 / 2009
   Rok szkolny 2007 / 2008
   Rok szkolny 2006 / 2007
   Rok szkolny 2005 / 2006
   Rok szkolny 2004 / 2005
   Rok szkolny 2003 / 2004
   Rok szkolny 2002 / 2003
   Rok szkolny 2001 / 2002
   Rok szkolny 2000 / 2001
Z Kroniki ZSMiE
   Lata 1980...1989
   Lata 1970...1979
   Lata 1960...1969

Kronika ZSMEiE - Ważne wydarzenia - Rok szkolny 2009 / 2010

W Internacie ZSMEiE: Internacka "osiemnastka"
70 - 2009/2010      Wstecz   Menu   Dalej   
Wychowankowie internatu- uczniowie klas drugich, w różnych dniach i miesiącach roku szkolnego, osiągają wiek lat osiemnastu. Ten szczególny jubileusz staje się wymarzonym progiem pierwszej dorosłości.
Daje ona nowe prawa i nakłada pewne obowiązki. Staje się okazją do świętowania, zwykle w dniu jej osiągnięcia, a realizowane jest ono w gronie rodzinnym lub co jest coraz bardziej popularne w kręgach młodzieży, w pubach, gdzie sprowadza się do wypicia pewnych dawek alkoholu i "ochrzczenia". Uderzeniami paska w przeznaczoną między innymi do tego celu, część ciała.
Tradycją grup wychowawczych prowadzonych przez mgr Jerzego Konopińskiego stało się to, że dla swoich podopiecznych organizuje imprezę kulturalno - naukowo - sprawnościową pod hasłem "Wiosna osiemnastolatków - czyli nasz mini sprawdzian przygotowania do dorosłego życia".
W roku szkolnym 2009/2010 odbyła się ona 8 czerwca i miała charakter konkursu drużynowego. Wystąpiło sześć zespołów w skład, których wchodziła jedna wychowanka i trzech lub czterech wychowanków. Łącznie wystąpiło 27 tegorocznych osiemnastolatków. Impreza rozpoczęła się wysłuchaniem utworu wokalno-instrumentalnego "Osiemnaście mieć lat to nie grzech", po którym wychowawca grupy II powitał uczestników, omówił ideę i treść konkursowych zmagań oraz powołał jury. W jego skład weszli wychowawcy i członkowie Młodzieżowej Rady Internatu.
Zapalono osiemnaście urodzinowych świeczek, a mgr Jerzy Konopiński złożył jubilatom okolicznościowe życzenia, po których przedstawiciele osiemnastolatków: Angelika Mylkie - przewodnicząca Sekcji Naukowej MRI i Maciej Ciechacki - przewodniczący Samorządu Grupy II zdmuchnęli świeczki.
Wszyscy uczestnicy imprezy zaśpiewali "sto lat", a Angelika i Maciej podzielili torty, które asystenci rozdawali wszystkim obecnym na sali. W trakcie konsumpcji wysłuchano utworu "Dozwolone od lat osiemnastu", po czym przystąpiono do części konkursowej uroczystości.
Pierwszą konkurencją było ustosunkowanie się do prawdziwości odczytanych zadań przez podnoszenie tabliczek "TAK" lub "NIE" przez kolejnych zawodników wszystkich zespołów. Przykładowe pytanie: "Czy kindersztuba to jajko z niespodzianką?" Konkurencje prowadził wychowawca mgr Grzegorz Gurzyński a nosiła ona nazwę "Rozwinął się intelekt i wiedza". "Domowa naprawa - to dla mnie zabawa" to hasło drugiej konkurencji poprowadzonej przez mgr Jolantę Dziętarę.
Polegała ona na tym, że dziewczęta zobowiązane były do równego i prostego wbicia dziesięciu gwoździ w deskę po obrysie w kształcie serca. Chłopcy, natomiast, za zadanie mieli trwałe, estetyczne i dokonane, w zaznaczonych na materiale miejscach, przyszycie trzech guzików (dwu i czterootworowego oraz słupkowego).
Jakby tego było mało, mgr Monika Mikołajczak - Curyło zarządziła trzecią konkurencje pod nazwą "Taniec klasyczny-to mnie nie przeraża, ja to potrafię". Jej istotą było to, że każda wychowanka zobowiązana była do zatańczenia kilkunastu taktów walca z tancerzem tańca towarzyskiego. Takiego samego wyczynu podejmowali się dokonać wychowankowie w parze z tancerką tańca towarzyskiego. Konkurencja ta przyniosła wszystkim najwięcej kłopotu ale i uciechy. Jej zwieńczeniem był pełen artyzmu i galanterii pokaz kilku tańców klasycznych w wykonaniu pary tancerzy tańca towarzyskiego: dr Patrycji Golińskiej i mgr Rafała Szulca.
Mgr Jerzy Konopiński poprowadził konkurencje "Mam wiedzę o życiu seksualnym i rodzinnym", która polegała na rozwiązaniu logogryfu z hasłem, którym było retoryczne pytanie "Rosnę ale czy też dorośleje?".
Po ćwiczeniach intelektualnych przyszedł czas na sprawdzenie czy "Moja sprawność fizyczna jest na wysokim poziomie", Młodzież dowodziła tej tezy pod kierunkiem wychowawcy mgr Zbigniewa Ciarkowskiego oddając po jednym rzucie piłką do kosza i rzucając lotką do tarczy.
O ile konkurencja taneczna pełna była wesołości o tyle ostatnia szósta służyła wytworzeniu smakowitości.Zadaniem każdego zespołu było wytworzenie sałatki jarzynowej lub owocowej.Mistrzowie kuchni pod kierunkiem mgr Alicji Barwińskiej - Chmielewicz spisali się na medal, dzięki czemu jury degustowało istne warzywne i owocowe delicje.
Na końcu jury, pod przewodnictwem mgr Jerzego Konopińskiego podsumowało punktację drużyn, co wyłoniło zwycięski zespół w składzie: Adrianna Welenc, Placiński Marek, Rewers Robert i Mateusz Sosnowski. Otrzymali oni, z rąk wychowawczyni grupy II mgr Alicji Barwińskiej - Chmielewicz oraz emerytowanego kierownika internatu mgr Mirosława Kwiatkowskiego, czekoladowo-orzechowe nagrody.
Ponieważ wszyscy osiemnastolatkowie wypełnili wymogi choć, w różnym to stopniu, przygotowania do dorosłego życia, otrzymali z rąk mgr Jerzego Konopińskiego - organizatora, reżysera i scenarzysty uroczystości - "Certyfikat Dojrzałego Wychowanka Internatu ZSMEiE".
Wszyscy uczestnicy imprezy bawili się doskonale przez dwie i pół godziny, nie czując mijającego czasu, a jubilaci uczcili swoje święto w sposób pożyteczny i kulturalny. Dowodzi to, że "osiemnastkę" można obchodzić niekoniecznie w prymitywnej ogólno wojskowej formule. Trzeba mieć tylko pomysł i chęć do jego realizacji.
Tekst i zdjęcia: GG
Opracowanie WWW: MVS
Gości: 1869

W:2323021     P:2310559
Plan zajęć | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl