ZSMEiE w Toruniu
Trąba
RyjBuk
Menu ogłoszeń
   Strona główna
Bieżące
   Strona wydarzeń
Ważne wydarzenia
   Rok szkolny 2019 / 2020
   Rok szkolny 2018 / 2019
   Rok szkolny 2017 / 2018
   Rok szkolny 2016 / 2017
   Rok szkolny 2015 / 2016
   Rok szkolny 2014 / 2015
   Rok szkolny 2013 / 2014
   Rok szkolny 2012 / 2013
   Rok szkolny 2011 / 2012
   Rok szkolny 2010 / 2011
   Rok szkolny 2009 / 2010
   Rok szkolny 2008 / 2009
   Rok szkolny 2007 / 2008
   Rok szkolny 2006 / 2007
   Rok szkolny 2005 / 2006
   Rok szkolny 2004 / 2005
   Rok szkolny 2003 / 2004
   Rok szkolny 2002 / 2003
   Rok szkolny 2001 / 2002
   Rok szkolny 2000 / 2001
Z Kroniki ZSMiE
   Lata 1980...1989
   Lata 1970...1979
   Lata 1960...1969

Kronika ZSMEiE - Ważne wydarzenia - Rok szkolny 2003 / 2004

Współpraca międzynarodowa: Międzynarodowa Konferencja Socrates - Comenius i Leonardo da Vinci
                
31 - 2003/2004      Wstecz   Menu   Dalej   
1. Początek konferencji
W dniu 18.03.2004 r. w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu odbyła się Wojewódzka Konferencja Programów Socrates-Comenius i Leonardo da Vinci. Organizatorem konferencji - targów był Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Współorganizatorami byli: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Socrates-Comenius, Krajowa Agencja Programu Leonardo da Vinci - Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr "Fundusz Współpracy".
W konferencji - targach uczestniczyło ok. 300 osób: dyrektorów, nauczycieli, uczniów różnych typów szkół: podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ogólnokształcących i zawodowych, przedstawicieli wyższych uczelni i organizacji pozarządowych.
Uczestnikami konferencji - targów były również szkoły partnerskie z Norwegii, Ukrainy i Litwy, z którymi Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu współpracuje w ramach międzynarodowych programów edukacyjnych.

2. Początek konferencji - Wystąpienia gospodarzy oraz zaproszonych gości

W uroczystym rozpoczęciu przedsięwzięcia wspólnego dla obydwu programów (Socrates – Comenius i Leonardo da Vinci) wzięli udział:
1. Pani Lidia Bilska - Główny Wizytator Departamentu Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu
2. Pani Wiesława Wyszyńska-Tomasik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty
3. Pan Jan Światłowski - Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty
4. Pan Tadeusz Wojciechowski - Zastępca Dyrektora Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Główny Koordynator Programu Socrates-Comenius
5. Pan Tadeusz Łuniewski i Pani Marta Cedejko - Przedstawiciele Fundacji "Fundusz Współpracy" Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr
6. Pan Maciej Woźniak - Dyrektor Departamentu Edukacji w imieniu Pana Waldemara Achramowicza - Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego
7. Pan Bolesław Szulc - Przewodniczący Komisji Międzynarodowej i Promocji Województwa w imieniu Pani Lucyny Andrysiak - Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego
8. Pani Anna Kłobukowska - Dyrektor wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Torunia w imieniu Pana Michała Zalewskiego - Prezydenta Miasta Torunia
W spotkaniu wzięli udział zagraniczni goście - reprezentanci zarówno szkół, jak i placówek oświatowych z Norwegii (Trondheim, Harstad), Litwy (Soleczniki) i Ukrainy (Charków).
W konferencji - targach uczestniczyły media: TVP Bydgoszcz (Pan Tadeusz Wojciechowski - główny koordynator programu Socrates - Comenius był gościem dnia 3 programu TVP), TVK Toruń, Gazeta "Nowości", Radio Toruń, Polskie Radio PR 1, Radio ESKA.

3. Przerwa

Po uroczystym rozpoczęciu wspólnym dla obydwu programów, uczestnicy konferencji - targów rozdzielili się na dwie grupy. Od tej pory przedsięwzięcie miało charakter dwóch oddzielnych konferencji - targów.

4. Konsultacje i rozmowy z prezentującymi się szkołami

W czasie targów prezentowało się 13 szkół (podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) z województwa Kujawsko - Pomorskiego, które realizują europejski projekt edukacyjny w ramach programu Socrates - Comenius:
1. Gimnazjum w Lubiczu
2. Gimnazjum nr 8 w Toruniu
3. Gimnazjum nr 24 w Toruniu
4. Gimnazjum nr 11 w Toruniu
5. Gimnazjum nr 3 w Bachorcach
6. Gimnazjum nr 4 we Włocławku

7. Szkoła Podstawowa nr 4 we Włocławku
8. Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu
9. Zespół Szkół Zawodowych z Solca Kujawskiego
10. Liceum Ogólnokształcące w Nakle n/Notecią
11. Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu
12. Zespół Szkół Zawodowych w Chełmnie
13. Liceum Ogólnokształcące w Chełmnie

5. Prezentacje projektów w programie "Socrates-Comenius"

W ramach konferencji - targów programu Socrates-Comenius, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z głównymi komponentami programu Socrates-Comenius, zasadami realizacji programu, prawidłowym wypełnianiem wniosku aplikacyjnego. Tę część spotkania prowadził główny koordynator programu Socrates-Comenius Pan Tadeusz Wojciechowski oraz wojewódzki promotor programu Pani Barbara Wolska.
Uczestnicy konferencji - targów zapoznali się z osiągnięciami prezentujących się szkół na płaszczyźnie współpracy międzynarodowej w programie Socrates-Comenius. Czas ten był okazją do wymiany myśli, doświadczeń przydatnych w działaniach na rzecz realizacji europejskiego projektu.
Uczestniczący w targach dyrektorzy, nauczyciele różnych typów szkół bardzo cenili sobie możliwość bezpośrednich konsultacji, rozmów z przedstawicielem Agencji Narodowej Programu Socrates-Comenis Panem Tadeuszem Wojciechowskim.

6. Prezentacje projektów w programie "Leonardo da Vinci"

W spotkaniu w ramach programu Leonardo da Vinci wzięło udział ok. 90 osób (dyrektorów średnich szkół zawodowych i przedstawicieli innych uprawnionych instytucji).
W części konferencji poświęconej realizacji programu Leonardo da Vinci, przedstawiciele Krajowej Agencji Programu Leonardo da Vinci - Pani Marta Cedejko i Pan Tadeusz Łuniewski przybliżyli uczestnikom ogólne zasady uczestnictwa w programie Leonardo da Vinci, udzielili praktycznych porad na temat poszukiwania odpowiedniego partnera, efektywnej współpracy, prawidłowego dysponowania i rozliczania budżetu projektu, realizacji i ewaluacji przedsięwzięcia.
Uczestnikami spotkania byli również goście z zagranicy - Oyvind Ingstad koordynator współpracy międzynarodowej z Departamentu Edukacji z Sor - Trondelag Fylkeskommune oraz Oddvar Larsen koordynator programu Linking Up - for Mobility in Europe z Stangnes Videregaende Skole z Harstad oraz litewscy nauczyciele z Solecznickiej Szkoły Średniej im. Jana Śniadeckiego. Norwescy koordynatorzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat uczestnictwa w programie Leonardo da Vinci oraz refleksjami dotyczącymi współpracy z polskimi partnerami.
W części prezentacyjnej spotkania swoje osiągnięcia prezentowali przedstawiciele kilku różnych instytucji zaangażowanych w realizację projektów w ramach programu Leonardo da Vinci:
1. Pan Zbigniew Tokarski z Akademii Techniczno - Rolniczej w Bydgoszczy
2. Pani Ewa Derkowska z Biura Programów Międzynarodowych UMK w Toruniu
3. Pani Sylwia Tubielewicz-Olejnik z Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu
4. Pan Roman Sass i Pan Marek Nowacki z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie k. Nakła n/Notecią
Jako ostatnia prezentująca się grupa wystąpili polscy i norwescy uczniowie, którzy w okresie od 7.03 do 21.03.2004 r odbywali praktyki w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu. Zaprezentowali oni swoją wspólną pracę w ramach bilateralnego programu Linking Up - for Mobility in Europe pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu i Stangnes Videregaende Skole w Harstad.
Uczestnicy konferencji - targów prócz tego, że zdobyli wiedzę na temat możliwości wynikających z programu, zapoznali się z osiągnięciami prezentujących się szkół, instytucji i organizacji biorących udział w programie Leonardo da Vinci.
Tekst: BW, DW
Zdjęcia: MVS, PSJ
Opracowanie WWW: MVS
Gości: 2874

W:2323024     P:2310562
Plan zajęć | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl