GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2011 / 2012

  


Wstecz      Dalej

Integracyjny Biwak Ekologiczny w Borach Tucholskich

W dniach 20 - 22 września dla pierwszoklasistów z internatu została zorganizowana wycieczka integracyjna w Bory Tucholskie. Atmosferę wycieczki zdominowała historia. Kulturę borowiacką wychowankowie poznali w Muzeum Borów Tucholskich.
Miłą niespodziankę przygotowała dla młodzieży pani przewodnik. Otóż osoby bezbłędnie odpowiadające na pytania dotyczące fauny Borów, historii i etnografii regionu, otrzymały pamiątkowe długopisy i kolorowe foldery z pięknie wykonanymi mapami.
Ślady pobytu Gotów na tych terenach można było zobaczyć w Rezerwacie Kręgi Kamienne w Odrach.
W miejscu zakwaterowania młodzieży, w ośrodku wypoczynkowym szkoły w Ostrowitem, wychowankowie mieli okazję doświadczyć historii osobiście, bowiem organizatorzy zaprosili p. Przemysława Kubiczka z Agencji Widowisk Historycznych "Arkona" w Toruniu. Dzięki p. Przemysławowi, ubranemu w strój wojownika drużyny książęcej z X w., pobyt młodzieży w ośrodku przekształcił się w piknik historyczny. Wszyscy wychowankowie wzięli udział w grze sprawnościowej. Z repliką szyszaka na głowie należało opierając czoło na wbitym w ziemię mieczu, w szybkim tempie okrążyć miecz osiem razy, po czym pobiec prościutko do tarczy normańskiej i rozciąć na pół leżące na niej jabłko, wrzucić do żelaznego kotła dwie kolczugi i pobiec z nimi do miejsca, gdzie czekał ogromny róg napełniony wodą i wypić ją do dna!

Denary
A wszystko to na czas i przy pokaźnej zadyszce. Miało się wrażenie, że z każdym łykiem, wody w rogu przybywało. Wiem o tym, ponieważ jako wychowawca pobiegłem pierwszy, ku uciesze wszystkich zgromadzonych. Zabawa była doskonała.
Brawa należą się Marcie Rozynek, jedynej dziewczynie, która w szranki rycerskiego turnieju stanęła i dzielnie sobie poradziła z ciężkim szyszakiem zsuwającym się na oczy, kolczugami w żelaznym kotle i zaczarowanym rogiem pełnym wody.
Zwycięzcy konkurencji otrzymali repliki denara Bolesława Krzywoustego, wybite na miejscu prze naszego gościa (patrz zdjęcie).
Kolejnym punktem programu było strzelanie z łuku pod nadzorem p. Przemysława, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Każdy wychowanek mógł sprawdzić swe talenty strzeleckie i poznać zasady posługiwania się tą bronią.
Historia była obecna także na otrzęsinach, które odbyły się przy ognisku. Pasowania na wychowanka internatu dokonywał Marcin Grünberg w stroju rycerza krzyżackiego. Każdy wychowanek otrzęsinom się poddał, srogich prób się nie uląkł, mężnie im sprostał, na szacunek i pamięć zasłużył. A w tych chwalebnych czynach, dziewczęta kolegom nie ustępowały.
W ostatnim dniu pobytu w Ostrowitem, młodzież otrzymała nagrody za udział w konkursach, grach i zawodach oraz pamiątkowe, pisane po staropolsku, ozdobne certyfikaty o odbyciu otrzęsin.

Denary
Tekst: Jolanta Dziętara i Zbigniew Ciarkowski
Zdjęcia: Karolina Zielińska i Zbigniew Ciarkowski
Opracowanie WWW: MVS