GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2010 / 2011

  


Wstecz      Dalej

Zaduszki poetycko muzyczne z Johnem Lennonem

Dla niektórych ludzi internat szkolny to typowa "przechowalnia bagażu", placówka mało prestiżowa w której młodzież co najwyżej zajmuje się sprzątaniem pokoi, a wychowawcy tego dopilnowują.
Żeby zadać kłam takim nieprofesjonalnym opiniom dajemy przykład jednego z bardzo wielu działań samorządowych Internatu Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.
Wychowankowie skupieni w strukturze Sekcji Kulturalnej i Naukowej Młodzieżowej Rady Internatu pod kierunkiem mgr Jerzego Konopińskiego od kilkunastu lat organizują "Zaduszki poetycko-muzyczne" poświęcone nieżyjącym poetom, pisarzom, reportażystom, kabareciarzom, tekściarzom i muzykom.
W bieżącym roku szkolnym bohaterem stał się John Lennon i poezja o śmierci i umieraniu. Wybór padł na Lennona w związku z przypadającą w 2010 roku 70 rocznicą jego urodzin, 30 rocznicą śmierci, oraz 50 rocznicą założenia przez niego, wspólnie z kolegami, kultowego zespołu "The Beatles".
W scenerii jesiennego parku wokół portretu tego muzyka, tekściarza, kompozytora i twórcy popkultury młodzieżowej krążyły gitary- główny atrybut jego sztuki.
Program imprezy był trzy elementowy- z przepięknymi utworami Lennona przeplatały się wiersze o śmierci i umieraniu: Haliny Poświatowskiej, William'a Butler Yeats'a i Ewy Lipińskiej, oraz fragmenty historii życia i twórczości artysty - prezentowane przez nasze wychowanki i wychowanków: "John Lennon- dzieciństwo i wczesna młodość", "związek z Yoko Ono", "kariera solowa", "działalność polityczna", "koniec życia".
Impreza zgromadziła, jak zwykle, dużą liczbę młodzieży. Dla wielu z nich kontakt z twórczością Lennona i zespołem The Beatles był pierwszą możliwością poznania klimatu artystycznego i społecznego burzliwych lat 60 i 70 ubiegłego wieku.
Kontakt z twórczością Lennona był kolejnym spotkaniem z klasyką muzyki rozrywkowej ubiegłego wieku, oraz ciekawym i pozytywnym spędzeniem wolnego czasu.
Zdjęcia: mgr Zbigniew Ciarkowski
Tekst: mgr Jerzy Konopiński
Opracowanie WWW: MVS