GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2009 / 2010

  


Wstecz      Dalej

Michael Jackson oraz poezja o śmierci i umieraniu

Michael Jackson oraz poezja o śmierci i umieraniu

Tacy byli bohaterowie tegorocznych "Zaduszek poetycko - muzycznych".
Ta tradycyjna impreza popularno - naukowa i kulturalna zorganizowana została przez Sekcję Naukową Młodzieżowej Rady Internatu oraz Sekcję Kulturalną Samorządu Grupy II pod kierownictwem mgr Jerzego Konopińskiego.
Do tego roku imprezy te poświęcone były głównie polskim poetom, pisarzom, kabareciarzom i muzykom zmarłym w poprzedzającym je lub bieżącym roku.
Szczęśliwie w ostatnim okresie los i Opatrzność oszczędziła znanych powszechnie i uznanych polskich twórców. Stąd wybór, w części muzycznej, wielkiej światowej sławy muzyki pop - Michaela Jacksona.
Część poetycką reprezentowała wyjątkowo nie osoba, lecz temat, którym była śmierć i umieranie.
Twórcami wybranymi do prezentacji tej smutnej problematyki byli: Wiliam Butler Yeats, Mary Frye, Wisława Szymborska, Adam Asnyk, Ewa Lipińska, Marta Aluchna - Emelianow, Stanisław Korab - Brzozowski i najczęściej - Halina Poświatowska.
Poetka ta urodziła się w 1935 roku już od roku 1946 chorowała, mając nieuleczalną wadę serca. To nieustanne zagrożenie życia własnego i śmierć męża spowodowały, że zawisł nad nią i osaczył ją cień śmierci i samotności. Mimo to za wszelką cenę chciała żyć pełnią życia. Z jej wierszy można odczytać jakby nawet przesadną zachłanność na życie. Nie dała zamknąć się w mrocznym oczekiwaniu na nieuchronną śmierć. Pociechy i ukojenia szukała w miłości, którą wypełniała swoje życie i swoją poezję. I tak aż do końca, który nadszedł w 1967 roku.
Uczestnicy imprezy mieli możliwość usłyszenia dwudziestu utworów poetyckich prezentowanych przez swoje koleżanki i kolegów. Każdemu wierszowi towarzyszyło czytanie fragmentów "Kalendarium Jacksonowskiego" oraz odtwarzanie jednego utworu artysty.
Przedtem wszyscy mogli poznać informację o życiu i twórczości Jacksona.
W trakcie przebiegu tego programu młodzież obejrzała filmy z koncertów Michaela Jacksona.
Szczególną atrakcją wieczoru był występ Rafała Zmudzinśkiego, który przybył do internatu, aby zaprezentować popisy taneczne wzorcowane, na występach artysty, któremu poświęciliśmy te Zaduszki.
Wszystko to odbyło się w okolicznościowej jesiennej scenerii. Impreza zgromadziła bardzo wielu mieszkańców internatu, wychowawców, byłego kierownika internatu mgr Mirosława Kwiatkowskiego oraz dyrektora ZSMEiE mgr Andrzeja Skrzypczyka, dając wszystkim moc artystycznych doznań.
Zdjęcia: Łukasz Gajkowski
Tekst: mgr Jerzy Konopiński, Angelika Mylkie
Opracowanie WWW: MVS