GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2008 / 2009

  


Wstecz      Dalej

Poznajemy ToruńKażdy człowiek mieszkający kilka lat w danej miejscowości powinien ją poznać. Wychodząc z tego założenia, Sekcja Naukowa Młodzieżowej Rady Internatu Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu, zorganizowała w tym roku szkolnym, już XVI edycję Konkursu Wiedzy o Toruniu dla wychowanków klas pierwszych.
Toruń jest miastem, nafaszerowanym zabytkami jak dobre dyktando pułapkami ortograficzno-interpunkcyjnymi. Jego historia i kultura to również ogromne pole dla intelektualnego poznawania.
W roku szkolnym 2008/2009 w konkursie tym wzięło udział 48 wychowanek i wychowanków, pogrupowanych w dziesięć zespołów, w skład których wchodzili mieszkańcy dziesięciu pokoi, zajmowanych przez pierwszoklasistów.W konkursie tym należało: odpowiedzieć poprawnie na cztery pytania punktowane maksymalnie dwoma punktami za każde, rozpoznać prezentowane na ekranie zdjęcie danego obiektu lub budowli - również maksymalnie za dwa punkty oraz narysować inny wylosowany obiekt lub budowlę techniką ołówkową za maksymalnie dziesięć punktów.
Każda drużyna losowała zestaw pytań i poleceń, za który mogła uzyskać maksymalnie dwadzieścia punktów, które wyrażane były jednym piernikiem " Katarzynką" za jeden punkt.
Pierwsze miejsce i osiemnaście pierników uzyskał zespół w składzie: Krzysztof Drożyński, Sebastian Poniewierski, Robert Rewers, Mikołaj Tomaszewski.Drugie miejsce i siedemnaście pierników wywalczyła drużyna dziewcząt w składzie: Patrycja Celmer, Justyna Daśko, Sandra Puczyńska i Marta Żebrowska.
Trzecie miejsce z tą samą ilością punktów zdobył zespół w składzie: Krystian Bylicki, Maciej Ciechacki, Mateusz Jabłoński, Adrian Komorowski, Kamil Wieczyński. O drugim i trzecim miejscu zadecydować musiała dogrywka. Trzy zwycięskie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe na użytek w swoich pokojach, wręczonych przez przewodniczącego jury - kierownika internatu mgr Mirosława Kwiatkowskiego. Poziom wiedzy i jakość odpowiedzi należy w tym roku uznać za bardzo wysoki.

Konkurs poprzedzony był spotkaniem popularno-naukowym "Multimedialny spacer po Toruniu" zrealizowanym przez dr Jerzego Marchewkę oraz wycieczkami krajoznawczymi po mieście oprowadzanymi przez przewodnika PTTK Radosława Curyło, a także ekspozycjami informacji o Toruniu w gablocie SN MRI i wieczorami legend toruńskich.
Daje to podstawę do przekonania, że wychowankowie będą w stanie rozpoznawać i zlokalizować w Toruniu coś więcej niż Galerię Copernicus czy inne markety oraz pochwalić się znajomością historii i kultury miasta, w którym będą mieszkać przez najbliższe trzy, cztery lata, przez pięć dni w tygodniu.
Tekst: mgr Jerzy Konopiński
Zdjęcia: mgr Mirosław Kwiatkowski
Opracowanie WWW: MVS