GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2008 / 2009

  


Wstecz      Dalej

Biwak integracyjny w Borach Tucholskich

Internaccy pierwszoklasiści integrują się w Borach TucholskichW tradycję funkcjonowania Internatu Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu na stałe wpisał się integracyjny biwak ekologiczny dla wychowanków z klas pierwszych.
W dniach 29 i 30 września oraz 1 października 2008 roku koedukacyjna grupa 34 uczniów klas pierwszych, różnych toruńskich szkół średnich oraz sześcioro funkcyjnych członków Młodzieżowej Rady Internatu, mieszkających w naszym internacie, wraz z trójką wychowawców, brała udział w imprezie o walorach społeczno-integracyjnych, turystyczno-krajoznawczych, kulturalnych, popularno-naukowych, sportowych oraz opiekuńczo-wychowawczych.


Autokar zawiózł nas najpierw do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, które zwiedziliśmy słuchając jednocześnie fachowej i barwnej opowieści o faunie i florze regionu. Następnie po przyjechaniu do miejscowości Gołąbek odbyliśmy spacer w Ogrodzie Dendrologicznym i na Ścieżce Przyrodniczo-Dydaktycznej "Jelenia Wyspa", gdzie ciekawe i fachowe informacje przyrodniczo-ekologiczne przedstawił młodzieży wychowawca mgr Grzegorz Gurzyński. Długi marsz i leśne powietrze spowodowało pojawienie się głodu, który z powodzeniem zaspokoiliśmy internacką grochówką w "leśnej stołówce".

Tak pokrzepieni pojechaliśmy do Fojutowa, gdzie młodzież miała okazję obejrzeć unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach - akwedut, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą).
Ostatnim etapem tego dnia był Ośrodek Wypoczynkowy ZSMEiE, który stał się naszą biwakową bazą. Kiedy już wszyscy rozlokowali się w pomieszczeniach mieszkalnych, niewiele odbiegających od standardów średniej klasy hotelu, rozpoczęły się rozgrywki sportowe w piłkę nożną i tenis stołowy oraz przygotowania do ogniska.


Zrealizowaliśmy także zajęcia integracyjne, wypełnianie testów socjometrycznych oraz tematycznego logogryfu.
Wieczorem, przy ognisku, wychowankowie dokonywali autoprezentacji, słuchali informacji o strukturze, funkcjach i zadaniach sekcji Młodzieżowej Rady Internatu oraz prezentowali, przygotowany przez siebie program artystyczny. Nie obyło się bez pieczenia kiełbasek i ziemniaków.
Drugi dzień pobytu w Borach Tucholskich wypełniło zwiedzanie Skansenu Przyrodniczo-Archeologicznego w miejscowości Odry oraz pobyt w Czersku. Obejrzeliśmy również hodowlę pstrąga w miejscowości Wojtal.


Po obiedzie znowu sport, ale i grzybobranie. Grzybów było dużo, choć nie tych najwartościowszych gatunków. A wieczorem ognisko, kiełbaski, ziemniaki, rozmowy i śpiewy oraz "99 pytań do ..." wychowawców grup pierwszoklasistów.
Trzeciego dnia po śniadaniu podsumowaliśmy pobyt na biwaku, wręczyliśmy nagrody zwycięzcom zawodów sportowych, konkursów i logogryfu oraz wręczyliśmy "Certyfikaty Wychowanka Internatu ZSMEiE". Po doprowadzeniu Ośrodka do stanu pierwotnej przyzwoitości i pokrzepieniu ciał obiadowym posiłkiem, wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną.


Zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscowości Woziwoda, gdzie przewodnik oprowadził nas po ekspozycji poświęconej przyrodzie i gospodarce leśnej Borów Tucholskich w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, a następnie przeszliśmy trasę ścieżki przyrodniczej.
Pogoda w ciągu tych trzech dni nas nie rozpieszczała, ale i tak cały program udało się zrealizować, a młodzież mogła powiedzieć o sobie, że znają się już prawie jak "łyse konie".

Tekst: mgr Jerzy Konopiński
Zdjęcia: mgr Mirosław Kwiatkowski
Opracowanie WWW: MVS