GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2004 / 2005

  


Wstecz      Dalej

Biwak Integracyjno-Ekologiczny


Internacka grochówka w rezerwacie
w Gołabku ...

... smakuje lepiej niż w internacie.
 
Leśna Integracja

Po raz piąty najmłodsi wychowankowie Internatu ZSMEiE w Toruniu uczestniczyli w ekologicznym biwaku integracyjnym w Borach Tucholskich.

Na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej ...

... w Gołąbku ...

... i w Woziwodzie


Konkurs szaradziarski na tle wystawy
z działalności internatu
Jednym z elementów wspomagających adaptację pierwszoklasistów w Internacie ZSMEiE jest od lat wspólna wyprawa najmłodszych wychowanków z działaczami samorządu internackiego do szkolnego ośrodka w Ostrowitem koło Czerska. Pod opieką wychowawców młodzież uczestniczy w zajęciach, podczas których ma okazję poznać bliżej swoich wychowawców, nauczyć się korzystać z samorządności i zintegrować się nawzajem "w tak pięknych okolicznościach przyrody".

Nad akweduktem w Fojutowie

Przejście przez akwedukt w Fojutowie

Pod dębem 'Zyszko' w Woziwodzie


Za chwilę rozpocznie się ognisko
 


Przy ognisku
 


Zdjęcie rodzinne biwakowiczów
z certyfikatami wychowanka internatu

Słodka nagroda dla zwycięzców
Podczas trzydniowej wyprawy najmłodsi mieszkańcy internatu poznali praktycznie prace sekcji gospodarczej, sportowej, kulturalnej i naukowej samorządu oraz skorzystali z okazji do zadania "99 pytań" swojemu wychowawcy. Przy biwakowym ognisku przeżyli uroczyste pasowanie na wychowanka internatu zorganizowane przez samorząd, otrzymując - po wypiciu soku z cytryny - stosowne certyfikaty. Pierwszoklasiści poznawali się nie tylko podczas spacerów, grzybobrania, rozgrywek sportowych, ale i rozwiązując logogryf "Bory Tucholskie", wypełniając ankiety i testy adaptacyjne. Urządzili też "Sprzątanie Świata" w lesie wokół ośrodka.
Korzystając z autokaru poznawali piękno okolicznej przyrody w Ogrodzie Dendrologicznym i na Ścieżce Przyrodniczo-Dydaktycznej w Gołąbku oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Woziwodzie.
Przed Muzeum Borów Tucholskich

W Muzeum Borów Tucholskich


W rezerwacie przyrody ...


... Kamienne Kręgi w Odrach
Zwiedzili też Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi oraz Akwedukt w Fojutowie - miejsce krzyżowania się dwóch rzek: Brdy i Czerskiej Strugi. Odwiedzili też miejsce magiczne - Rezerwat "Kamienne Kręgi" w Odrach,
czyli cmentarzysko germańskich Gotów i Gepidów z I-III w n.e.
Gościli w Fabryce Mebli "Klose" w Czersku oraz odwiedzili ośrodek hodowli pstrągów.


Zajęcia w Osrodku Edukacji ...


... Przyrodniczej w Woziwodzie


Podczas zwiedzania ...


... fabryki mebli ...


... w Czersku


Nadeszła "niespodziewana" inspekcja z grzybami
Intensywne zajęcia, zwieńczone przyjęciem pierwszoklasistów przez samorząd internacki w szeregi wychowanków placówki także i w tym roku okazały się dobrą, bo ciekawą formą minimalizacji zagrożeń związanych z adaptacją najmłodszych w nowym środowisku. Ich podstawą jest bowiem wzajemne poznawanie się i współdziałanie w atrakcyjnym otoczeniu. Nowi wychowankowie przekonali się, jak działa samorząd i poznali bliżej starszych kolegów, którzy w nim działają.
Nawet kapryśna w tych dniach (20-22 września br.) aura okazała się dla biwakowiczów łaskawa. Podczas wypraw, rozgrywek i zajęć na świeżym powietrzu deszcz po prostu przestawał padać.
Tekst: Mirosław Kwiatkowski
Zdjęcia: Grzegorz Gurzyński
Opracowanie WWW: MVS