GłównaAktualnościInformatoryKronika InternatuAbsolwenciAmperekKadraDokumentyRekrutacjaKontakt

Wydarzenia w Internacie ZSMEiE - 2003 / 2004

  


Wstecz      Dalej

Ekologiczny biwak integracyjny dla wychowanków klas I internatu "OSTROWITE k/CZERSKA 2003"

Po raz czwarty najmłodsi wychowankowie Internatu ZSMEiE w Toruniu uczestniczyli w ekologicznym biwaku integracyjnym w Borach Tucholskich.


Przy Krasnalu w Woziwodzie

Na ścieżce dydaktycznej w Gołąbku

Wicemistrzowie po turnieju w piłkę nożną

Jednym z elementów wspomagających adaptację pierwszoklasistów w Internacie ZSMEiE jest od lat wspólna wyprawa najmłodszych wychowanków z działaczami samorządu internackiego do szkolnego ośrodka w Ostrowitem koło Czerska. Pod opieką wychowawców młodzież uczestniczy w zajęciach, podczas których ma okazję poznać bliżej swoich wychowawców, nauczyć się korzystać z samorządności i zintegrować się nawzajem "w tak pięknych okolicznościach przyrody".


Integracja przy ognisku

Lekcja przyrody na trasie dydaktycznej w Gołąbku

Nad jeziorem Ostrowite k. Czerska

Podczas trzydniowej wyprawy najmłodsi mieszkańcy internatu poznali praktycznie prace sekcji gospodarczej, sportowej, kulturalnej i naukowej samorządu oraz przepytali swoich wychowawców. Przy biwakowym ognisku przeżyli uroczyste pasowanie na wychowanka internatu zorganizowane przez samorząd, otrzymując stosowne certyfikaty. Pierwszoklasiści poznawali się nie tylko podczas spacerów, grzybobrania, rozgrywek sportowych, ale i rozwiązując logogryf "Bory Tucholskie", wypełniając ankiety i testy adaptacyjne. Urządzili też "Sprzątanie Świata" w lesie wokół ośrodka, czego efektem były worki śmieci przekazane nadleśnictwu. Korzystając z autokaru poznawali piękno okolicznej przyrody w Ogrodzie Dendrologicznym i na Przyrodniczo-Dydaktycznej w Gołąbku oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Woziwodzie. Zwiedzili też Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi oraz Akwedukt w Fojutowie - miejsce krzyżowania się dwóch rzek: Brdy i Czerskiej Strugi. Odwiedzili też miejsce magiczne - Rezerwat "Kamienne Kręgi" w Odrach, czyli cmentarzysko germańskich Gotów i Gepidów z I-III w n.e. składające się z 10 kręgów kamiennych oraz 20 kurhanów.


Pod dębem BARTEK w Woziwodzie

Ta gra dostarczyła największych emocji na biwaku

W Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi

Intensywne zajęcia, zwieńczone przyjęciem pierwszoklasistów przez samorząd internacki w szeregi wychowanków placówki także i w tym roku okazały się dobrą, bo ciekawą formą minimalizacji potencjalnych zagrożeń wynikających z relacji młodszy - starszy uczeń. Ich podstawą jest bowiem wzajemne poznawanie się i współdziałanie w atrakcyjnym otoczeniu. -"Na moich oczach nawiązały się nowe przyjaźnie, wszyscy się bardzo otworzyli, odbyłem mnóstwo ciekawych rozmów z chłopcami, a oni sami nawiązali bliskie kontakty ze starszymi." - relacjonował po powrocie kierujący biwakiem integracyjno - ekologicznym wychowawca mgr Wojciech Struczyński. - "W ciągu tych trzech dni moja grupa zmieniła się".
Tekst i zdjęcia: Mirosław Kwiatkowski
Opracowanie WWW: MVS