Rok szkolny 2012 / 2013
  Menu
Strona główna
Tematy stałe
Archiwum
  Kontakt
E-mail
  Wydarzenia
Rok szkolny 2018 / 2019
Rok szkolny 2017 / 2018
Rok szkolny 2016 / 2017
Rok szkolny 2015 / 2016
Rok szkolny 2014 / 2015
Rok szkolny 2013 / 2014
Rok szkolny 2012 / 2013
Rok szkolny 2011 / 2012
Rok szkolny 2010 / 2011
Rok szkolny 2009 / 2010
Rok szkolny 2008 / 2009
Rok szkolny 2007 / 2008
Rok szkolny 2006 / 2007
Rok szkolny 2005 / 2006
Rok szkolny 2004 / 2005
Rok szkolny 2003 / 2004
Rok szkolny 2002 / 2003
Rok szkolny 2001 / 2002
  Linki
Strona ZSMEiE
Biblioteka Pedagogiczna
 Konkurs czytelnictwa
 Wystawa "Pan Tadeusz" w bibliotece szkolnej
 Koło Biblioteczne "e-bibliofil"
 Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
 "Biesiada w soplicowskim dworku" w szkolnej bibliotece
 

 Konkurs czytelnictwa

KlasaIXXXIXIIIIIIIIIVVVIRazem
Id252221230201370
Ie171521630001559
Ih17000112100141
Ii6200000316633
Ik20741500315533138
It27834713029381608261

KlasaIXXXIXIIIIIIIIIVVVIRazem
IId1389113047162163
IIe42630540162774430238
IIh14840432023774
IIi51020624618284533213
IIk25442115361468434454364
IIt1311211615460775

KlasaIXXXIXIIIIIIIIIVVVIRazem
IIId718143172613932130
IIIe4326504010001125
IIIh213019202518213121
IIIi311318128137702120
IIIk1619140302114390
IIIt99904440101500280

KlasaIXXXIXIIIIIIIIIVVVIRazem
IVd21616017121115--98
IVe171100312419--66
IVh8148222422--62
IVi917214711912--90
IVk204863218192627--223
IVt22218161417923--121

KlasaIXXXIXIIIIIIIIIVVVIRazem
IIc0135203365292400207
IIIc0000000-000

Pracownicy
i
nauczyciele
IXXXIXIIIIIIIIIVVVIRazem
3380113372926114203743532

 Początek strony
 

 Wystawa "Pan Tadeusz" w bibliotece szkolnej


 A      B

W tym roku mija 200 lat od wydarzeń, które przedstawił nam w swoim dziele Adam Mickiewicz (dokładniej, rok 1812 jest rokiem, w którym akcja kończy się, bo zaczyna się ona jeszcze w roku 1811).
Stąd narodził się pomysł na ogólnopolski projekt "Narodowe czytanie", który zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski, by "popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury".
Ponieważ "Pan Tadeusz" należy do ścisłego kanonu lektur szkolnych, postanowiliśmy zaakcentować ten fakt eksponując ze zbiorów bibliotecznych egzemplarze "Pana Tadeusza", które różnią się od tych czytanych przez uczniów na co dzień.

 C      D

Jest to też jedno z organizowanych przez bibliotekę działań w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i jedno z pierwszych przedsięwzięć uczniów naszej szkoły należących do Koła Bibliotecznego "e-bibliofil".

Podpisy do poszczególnych zdjęć:
A. - Egzemplarz "Pana Tadeusza" opracowany przez Józefa Kallenbacha i Jana Łosia, wydany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich w 1921 roku, w przededniu uchwalenia konstytucji Rzeczypospolitej. Józef Kallenbach (1861-1929)- historyk literatury polskiej. Wykładał literaturę polską przedrozbiorową i romantyzm. Prowadził m.in. badania nad twórczością Mickiewicza. Jan Łoś (1860-1928) - językoznawca i slawista. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.


 D      D

B. - Egzemplarz "Pana Tadeusza" z reprodukcjami ilustracji Andriollego. W oryginale "Pan Tadeusz" z ilustracjami M.E. Andriolliego został wydany w 1881 roku we Lwowie. Michał Elwiro Andriolli urodził się 2 listopada 1836 roku w Wilnie. Zmarł 23 sierpnia 1893 roku. Jego ojciec, Franciszek, przybył do Polski wraz z armią napoleońską i osiadł na stałe w Wilnie.
C. - "Pan Tadeusz" - wydanie współczesne stylizowane na ekskluzywne wydania książek oprawnych w skórę, ze złoceniami.
D. - A to niektóre reprodukcje ilustracji Andriollego z wystawionego egzemplarza "Pana Tadeusza" ...a tak wyraził się o tych ilustracjach Józef Ignacy Kraszewski: "Niepodobna zaprzeczyć genialności w tych obrazkach i niezmiernego życia, jakie w nie Andriolli wlewać umie...".

 D      D

Opracowała: Barbara Jackowska

 Początek strony
 

 Koło Biblioteczne "e-bibliofil"


     

W tym roku szkolnym powróciliśmy w naszej bibliotece do dawnych tradycji koła bibliotecznego.
Nazwaliśmy się (idąc z duchem czasów, a może trochę przekornie) "e-bibliofil".
Uznaliśmy, że w dobie e-booków może zaistnieć także e-bibliofil, chociaż nie do końca taki "e" i ze wskazaniem na "bibliofil".
Zasady działania Koła bibliotecznego "e-bibliofil" omówiliśmy wspólnie. Zakresu działań może ulegać modyfikacjom zgodnie z bieżącymi potrzebami. Pracujemy indywidualnie i zespołowo.
Inicjując powrót tej formy działalności w bibliotece szkolnej miałam głównie na celu zachęcanie uczniów do włączania się w życie biblioteki i szkoły, a także racjonalne i twórcze wykorzystanie wolnego czasu. Niejako "przy okazji" młodzież ma okazję poszerzyć swoją wiedzę o bibliotece i jej zbiorach.
Pierwsze prace do jakich włączyli się członkowie koła to pomoc przy organizowaniu obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

     

Opracowała: Barbara Jackowska

 Początek strony
 

 Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych


Obchody tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece rozpoczęliśmy od przygotowania informacji dla społeczności szkolnej (a właściwie przypomnienia, ponieważ ubiegłoroczne obchody bywalcy szkolnej biblioteki i nie tylko, doskonale pamiętają) oraz rozwieszenia plakatów informacyjnych na korytarzach szkolnych i w świetlicy.
Zajęli się tym uczniowie z Koła Bibliotecznego "e-bibliofil" pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza.
W każdym tygodniu października czytelnicy mogli trafić na "Słodki dzień czytania". Każdy wypożyczający w takim dniu książkę, otrzymywał w załączniku cukierka.

     

Przez cały miesiąc trwał nieustający konkurs czytelniczy pt. "Pan Tadeusz". Ależ to proste... Znam!. W każdym tygodniu była inna problematyka, a włączyć się do zmagań konkursowych można było w dowolnym momencie trwania konkursu. Pierwszy tydzień obejmował różne zagadnienia pod nazwą Silva rerum, drugi tydzień - Bohaterowie "Pana Tadeusza", trzeci - Przyroda w "Panu Tadeuszu" i czwarty - "Pan Tadeusz" na ekranie. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc edycji tygodniowej otrzymywali słodkie upominki.

     

Konkurs nawiązywał do ogłoszonego przez Prezydenta RP narodowego czytania "Pana Tadeusza" i miał na celu przybliżenie szkolnej lektury w sposób zabawowy, w oderwaniu od tradycyjnej lekcji. Jednocześnie mobilizował uczestników do uzupełniania wiedzy z treści dzieła (uczestnicy konkursu jako koło ratunkowe mieli tekst "Pana Tadeusza")
Zwycięzcą konkursu został uczeń kl. III d - Dawid Dąbrowski. GRATULACJE !!!
Nagrodę pocieszenia zdobył Dominik Pietrykowski z kl. IV d.
Przez cały miesiąc, na wystawie w czytelni można było oglądać "szczególne" egzemplarze "Pana Tadeusza" ze zbiorów szkolnej biblioteki ( wystawę współtworzyli członkowie Koła Bibliotecznego).

Opracowała: Barbara Jackowska

 Początek strony
 

 "Biesiada w soplicowskim dworku" w szkolnej bibliotece


     

W bibliotece szkolnej zakończyliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych "Biesiadą literacką – w Soplicowskim dworku". Uczniowie z Koła Teatralnego pod kierunkiem p. M. Szwec-Zielińskiej przygotowali inscenizację na motywach "Pana Tadeusza", zakończoną mini konkursem z wiedzy o naszej epopei narodowej.

     

Tradycyjnie oprawą multimedialną zajęła się p. Karina Czarkowska, która zaprezentowała widzom dwory i dworki polskie oraz ich historię. O oprawę "tła" (przygotowanie pomieszczeń bibliotecznych) zadbała "gospodyni" miejsca.

     

Opracowała: Barbara Jackowska

 Początek strony
© Biblioteka ZSMEiE - ©2011     Design by Szablony.Maniak.Pl